INIS Plzeň

O NÁS

INIS je irské slovo (gaelština) a znamená "ostrov". Tento název má symbolizovat jednak samozřejmě náš obdiv irskému ostrovu, kultuře, hudbě, tanci a vůbec všemu z keltské kultury, ale také symbolizuje jakýsi "ostrov" irského tance a stepu, který tvoříme v západních Čechách.

Na jaře v roce 2006 se mohli první plzeňští zájemci o irský tanec naučit v kratším kurzu základy tance v měkkých botách díky Marušce Dernovškové z taneční školy Rinceoirí. Díky dostatečnému počtu zájemců a ochotě Marušky dojíždět jednou týdně na hodiny do Plzně se v září otevřel první pravidelný kurz RIDA. Již v roce 2007 jste mohli vidět tanečnice z Plzně na plesu šermířské skupiny Romantika, kde zatančily ukázky tradičních ceilí tanců. Počet plzeňských tanečnic se rozrůstal a v červnu 2008 jsme již vystoupili i na tradičním závěrečném večeru Rinceoirí a RIDA v Městské knihovně v Praze v choreografii vytvořené Kačkou Hynkovou. Začali jsme si rozšiřovat dovednosti i o irský step a v dubnu 2009 vystoupili na skautském plese s provázanou choreografií doplněnou o ukázku tance s křídly bohyně Isis.

V roce 2009 se také někteří z nás poprvé zúčastnili jarního soustředění RIDA, na kterém jsme nacvičili spolu s pražskými tanečníky choreografii "Rozbouřené moře" Marušky Dernovškové a Týny Kolářové. Dále se tanečníci z Plzně pravidelně účastní letní školy RIDA i pražské letní školy Václava Bernarda, od roku 2009 jsme také navštěvovali pražské semináře lektorky TCRG Lisy Delaney-Galal, pod jejíž školou Delaney Academy Prague se také zúčastňovali mezinárodních soutěží v irském tanci.

Na konci školního roku 2013/2014 jsme ukončili spolupráci se skupinou Rinceoirí (děkujeme tímto všem, kteří byli ochotni za námi do Plzně celá léta jezdit, jmenovitě Marii Dernovškové, Veronice Nejedlové, Romanu Tyllovi, Kubovi Maškovi, Ester Markové a Majdě Nemravové). Přešli jsme pod taneční školu Terezy Bernardové InSpiral Dance Company. Pod jejich vedením se od září 2014 připravujeme na taneční soutěže a také pilujeme techniku pro taneční skupinu INIS.

Skupina s názvem INIS vznikla z pokročilých tanečníků plzeňské třídy RIDA v roce 2010. V současné době se každý čtvrtek věnujeme výuce tanečníků a každé pondělí máme vlastní tréninky Taneční skupiny Inis k pilování techniky a tréninku choreografií. Velmi rádi zatančíme na jakékoliv vaší společenské i nespolečenské akci a ještě raději vás mezi sebou uvítáme na tanečních trénincích a časem samozřejmě i vystoupeních. Pokud vás zajímá cokoliv o naší tančení skupině, vystoupeních, trénincích, napište nám na inis.plzen@gmail.com.

Současní členové skupiny INIS:

Kateřina Balcarová, Michal Růčka, Štěpánka Svobodová, Zuzana Škopek

Skupinou protančili i

Petra Buchalová, Milada Čelechovská, Hana Černá, Aneta Dortová, Tereza Fictumová, Michaela Frömerová, Lenka Fuchsová, Linda Heřmanová, Eliška Homutová, Natálie Kováčiková, Klára Hrdinová, Pavla Lhotská, Štěpánka Lišková, Dagmar Málková, Kateřina Martinů, Tereza Matoušková, Marie Roubalová, Denisa Růčková, Ludmila Schwarzová, Kateřina Spourová, Tereza Stupková, Ilona Šambergerová, Petra Šebestová, Simona Šmídlová, Marcela Vaisová, Vladimir Vakrushev, Saša Vlková, Marcela Vodrážková